Šimtmečiais puoselėjamos muzikos tradicijos susitinka Lietuvoje – Afrikos ir Persijos dialogas

Lietuvos muzikos klausytojų laukia retas, vertingas ir rafinuotumu pasižymintis įvykis – aukščiausios klasės atlikėjų Kayhan Kalhor (Iranas) bei Toumani Diabaté (Malis) pasirodymas. Tai dialogas tarp dviejų muzikos virtuozų ir ypatingų, gilias tradicijas menančių instrumentų: mandinkų koros bei persų kamencheh. „Mums prireikė penkerių metų, kol pavyko pasikviesti Toumani Diabate į Lietuvą. Ir, kad jis atvyksta pristatyti naujausio projekto su Kayhan Kalhor yra unikalu ir nepakartojama. Tai pirmasis unikalus dviejų išskirtinių instrumentų (koros ir kamancheh) dialogas, kurio dar niekas pasaulyje negirdėjo. Tai svajonės išsipildymas“,- teigia „GM Gyvai“ įkūrėjas Žilvinas Švarplys.

Renginio foto 829x403 (8)

Toumani Diabate – vienas įtakingiausių šios dienos Afrikos muzikantų, griot šeimos palikuonis, 71-masis muzikantų giminės atstovas, tęsiantis tradicinės muzikos, literatūros ir istorijos globėjų liniją. Muzikuoti išmokęs iš savo tėvo, legendinio koros karaliaus Sidiki Diabaté, rado būdą kora groti boso liniją, ritmą ir solo partiją tuo pačiu metu, taip pakeldamas atlikimą į kitą lygį.

Atlikėjas mėgaujasi progomis gimtąsias tradicijas apjungti su kitų kultūrų atlikėjais: Islandijos dainininke Björk, ispanų flamenko grupe „Ketama“, džiazo trombonininku Roswell Rudd iš JAV, britų muzikantais Damon Albarn, Denny Tomphson, amerikiečių bliuzo atstovu Taj Mahal, indų klasikinės muzikos kūrėjais bei muzikos legendomis  Stingu ir  Bono.

Pirmasis solinis Toumani Diabaté įrašas „Kaira“ (1988 m.) iki šiol išlieka geriausiai pasaulyje parduodamu koros muzikos albumu. Jo diskografijoje yra 13 įrašų, išleistų solo ar bendradarbiaujant su kitais muzikantais. Atlikėjas net keturis kartus buvo nominuotas „Grammy“ apdovanojimui ir išlieka vienas įtakingiausių muzikantų šiandienos globalinės muzikos scenoje.

Iš Teherano kilęs Kayhan Kalhor yra  klasikinės persų muzikos (radif)  ambasadorius, kamanchech ( styginis persų instrumentas, smuiko protėvis)  virtuozas. Savo muzikoje meistriškai supina Persijos klasikinę muziką, liaudies melodijas, Kurdistano  ir Centrinės Azijos melodijas į magišką audinį. Trys Kayhan Kalhor įrašai „Without You“ (2002 m.), „The Rain“ (2003 m.) ir „Faryad“ (2005 m.) buvo nominuoti „Grammy“ apdovanojimams. Atlikėjas kuria garsiausiems klasikinės muzikos vokalistams, jo kūriniai buvo įtraukti į režisieriaus Francis Ford Copolla filmo „Youth without youth“ garso takelį.  Kūrėjo biografiją puošia daugybė koncertų su žinomais Irano atlikėjais Ali Bahrami Fard, Ali Akbar Moradi, Hossein Alizadeh, Faramarz Payvar bei skirtingų kultūrų atstovais: indais Shujaat Husain Khan, Swapan Chaudhuri, Azerbaidžano dainininku Alim Qasimov, turku Erdal Erzincan, pasirodymai su „Silk Road Project“, „Kronos Quartet“, „New York Philharmonic Orchestra“, „Orchestre National de Lyon“ Tarptautinį Kayhan Kalhor pripažinimą puikiai atspindi jam suteikta garbė pasirodyti su dviguba programa festivalyje „Mostly Mozart“ JAV. Atlikėjo muziką galime girdėti net 25-iuose soliniuose ir su kitais atlikėjais išleistuose albumuose.

https://www.youtube.com/watch?v=GIUEii-r-pY

Kiekvieno iš atlikėjų nuopelnų sąrašas yra didžiulis: solidūs apdovanojimai, didžiulė įtaka gimtosiose šalyse, užtarnautas geras vardas pasaulio scenose, daugybė pasirodymų su skirtingų kultūrų atstovais, muzikinė patirtis perkopusi po tris dešimtmečius bei gausybė išleistų albumų. Pasirodymas drauge yra dovana visiems muzikos mylėtojams ir didžiulis pripažinimas bei pagarba Lietuvai, kuri pirmoji pasaulyje išgirs šį unikalų duetą.

Koncertai:

  • Rugsėjo 11 d. 19 val. Šv.Jonų bažnyčia, Vilnius
  • Rugsėjo 12 d. 19 val. VDU Didžioji salė, Kaunas

Organizatorius GM Gyvai
Daugiau informacijos www.gmgyvai.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.