Ar muzika geba suvienyti tris žemynus?

Vasario mėnesį Vilniuje ir Kaune viešės neįprastai spalvingas trijų narių world music kolektyvas, perteikiantis meksikiečių, švedų bei senegaliečių liaudies tradicijas. Kolektyvo nariai Ellika Frisell, Solo Cissokho ir Rafael Sida, pasitelkę smuiką, korą ir perkusinius instrumentus, kuria energingą liaudies muziką, tinkančią tiek smagiems šokiams, tiek džiugiam klausymuisi.

ELLIKA SOLO RAFAEL

Šio trio muzika – tai nekasdienis Švedijos, Senegalo ir Meksikos muzikos junginys, pabrėžiantis kiekvieno muzikanto individualumą, jo instrumento skambesį. Nepaisant trio narių tradicijų išskirtinumo ir  atskirų kultūrų muzikiniai pasakojimai darniai susilieja į vieną nuostabią visumą, dėl to Ellika, Solo ir Rafeal kūrybos dialogas skamba įdomiai ir nenuspėjamai.

Šio kolektyvo pagrindas pradėjo formuotis dar 1998 m., kuomet vieno Stokholmo klubo scenoje susitiko skirtingų pasaulio kraštų muzikantai – smuikininkė Ellika Frisell (Švedija) ir kora atlikėjas bei griot meistras Solo Cissokho (Senegalas). Prie šių atlikėjų, dar labiau praplėsdamas kolektyvo geografines bei muzikines ribas, pastaraisiais metais prisijungė profesionalus perkusininkas Rafael Sida (Meksika).

Švedijos liaudies muzikantė Eillika Frisell šiame kolektyve groja smuiku ir altu. Pasirodymuose ji perteikia savo gimtosios šalies muzikos tradicijas: turtingą Bingsjö ir Orsa muzikos paveldą, polska žanrą (muzikos ir šokių forma, paplitusi Šiaurės Europos šalyse). Ellika yra grojusi su Švedijos liaudies ansambliais „Filarfolket“, „Den Fule“ ir „Rosenbergs Sjuanarė“, muzikos mokėsi pas Nils Agenmark ir Gustav Päkkos, o kartu su Bombay K. Shivakumar studijavo Pietų Indijos klasikinę muziką. Ellika taip pat groja iraniečių liaudies grupėje „Padik“ bei įgyvendina projektus su Sven Ahlbäck ir Mats Ede‘n.

Solo Cissokho iš Senegalo yra griot – t.y. istorijų pasakotojas, dainius ir klajojantis liaudies muzikantas, tęsiantis labai seną afrikiečių tradiciją. Kolektyve Solo groja Vakarų Afrikos styginiu instrumentu kora, panašiu į arfą, bei atlieka vokalo partijas. Muzikavimo kora paslapčių Solo išmoko dar savo gimtinėje Senegale. Nepaisant to, kad nuo 1995 m. Solo gyvena Norvegijoje, jis yra pasirodęs ne tik su šios šalies liaudies muzikantais, bet ir su indų smuikininku Subramaniam, bliuzo žvaigžde Eric Bibb,  žinomais Afrikos atlikėjais Tore Kunda, Youssou N’Dour, Ali Farka Touré, Irano, Kinijos bei kitų šalių scenos atstovais. Solo, kaip ir Ellika, visuomet su dideliu smalsumu siekia išbandyti liaudies muziką vis naujame kontekste. Drauge koncertuodami Ellika ir Solo yra aplankę JAV, Afriką, Grenlandiją ir didelę dalį Europos šalių.

Trečiasis narys Rafael Sida iš Meksikos yra legendinis būgnininkas ir perkusininkas, gerai žinomas Švedijos džiazo ir world muzikos scenoje. Rafael, gyvendamas Meksikoje, grojo būgnais roko ir džiazo grupėse, o 8-tajame dešimtmetyje, persikėlęs į Švediją, įvaldė ir kitus perkusinius instrumentus. Švedijoje jis tapo daugybės Afrikos, flamenko, salsa ir kitų žanrų muziką grojančių grupių „Stockholm Jazz Orch“, „Ale Möller Band“, „Jonas Knutsson Quartet“, „Hot Salsa“, „Makonde“, „Ahmadu Jarr’s Highlife orchestra“ ir „Erik Steen’s Flamenco Fusion“ nariu. Ellika, Solo ir Rafael trio jis groja cajon, bongos, djembe ir kitais mušamaisiais instrumentais bei atlieka vokalo partijas.

2003 m., išleidus debiutinį  albumą „Tretakt/Takissaba“, šių kūrėjų muzikinė bičiulystė buvo apdovanota prestižiniu BBC world muzikos apdovanojimu, o 2006 m. pasirodęs albumas „Abaraka/Tack“ pelnė geriausio liaudies muzikos albumo nominaciją Švedijos Grammy apdovanojimuose. Visai šviežias, 2013 m. spalio mėn. Švedijoje įrašytas, visų trijų kolektyvo narių – Ellika, Solo ir Rafael – gyvo garso albumas „Now“ turi didelį potencialą užkariauti pasaulio muzikos sceną ir bus pristatytas Lietuvoje.

Akustinis skirtingų Ellika, Solo ir Rafael instrumentų skambesys kuria šiltas, natūralias bei linksmas liaudies melodijas, o trijų kultūrų muzikos susitikimas demonstruoja pagarbos ir įsiklausymo galią. Todėl jų kūryba – iš širdies sklindanti muzika apie draugystę.

 

Koncertai:

  • Vasario 20d. 19val. Rusų dramos teatras, Vilnius
  • Vasario 21d. 19val. Nacionalinis Kauno dramos teatras, Kaunas

Daugiau informacijos: www.gmgyvai.lt

Bilietus platina www.bilietai.lt ir www.tiketa.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.